14 Aralık 2013 Cumartesi

BAĞLAMA EĞİTİM ANLAYIŞI

Bağlama, Anadolu kültüründe yaygın kullanıldığından, eğitimi de yaygın olarak yapılan bir çalgıdır. Anadolu'nun hemen her bölgesinde değişik tavırlar uygulanarak kullanılan bağlamanın eğitimi de geleneksel anlayış biçimi düşünüldüğünde fazlaca önemlidir. Bu bakımdan bağlama eğitiminin veriliş biçimi de önemlidir. Bağlama eğitimi, konuyu profesyonel anlamda düşünmeyenler için eğlencelik ve hobi maksatlı olsa da, konunun geleneksel yönü de eğitimin içinde katılmalı ve bağlama kültürünün sürdürülmesi sağlanmalıdır.
                Bağlama eğitiminde öncelikle temel teknik konulara önem verilmeli, çalımda belirli bir noktaya gelindiğinde tavır eğitimine geçilmelidir. Çünkü herhangi bir tavır ne kadar kolay olursa olsun, belirli bir seviyede ustalık, çalgıya hakimiyet ve kulakta çalınacak tavrın geleneksel dolgunluğunu gerektirir.
                Bağlamada temel teknik konular denildiğinde, bağlamanın doğru tutulması, sağ ve sol elin doğru duruşu, iki elin uyumu, tellere ve sapa hakimiyet, kondisyon ve net ses çıkarma anlaşılmalıdır. Bunlardan birisi olmadığında bağlama çalım tekniğinin tam anlamıyla oturmadığı söylenebilir. Çünkü söylenen durumların hepsi birbirini var eder ve hepsi bağlamayı düzgün ve iyi çalmak içindir. Örneğin; bağlamanın teknesini sağ dizinize oturttuğunuzda (sağ kullanıcılar için), sol elinizi bırakıp sağ kolunuzla bağlamayı tutamıyorsanız tutuşunuz tam olarak yerleşmemiş demektir. Çünkü sol el bağlamayı tutmak için değil, sapı doğru kullanarak doğru notaları çıkartmak için kullanılmalıdır. Sağ kol ile bağlama doğru tutulmadığında, bağlamanın ağırlığı sol elin üzerine biner, sol el yeterince özgür hareket edemez ve dolayısıyla istenen sesler doğru ve net bir şekilde çıkarılamaz.

                Yukarıda saydığımız nedenlerle bağlama eğitiminin konuya yetkin eğitmenlerle, doğru bir şekilde verilmesi önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder